GE-ORAL Rehidratasyon Tozu

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Sodyum klorür, Trisodyum sitrat, Potasyum klorür, Glukoz’dur. GE-ORAL Rehidratasyon Tozu, bebeklerde ve çocuklarda görülen ishalde vücuttan kaybolan su ve elektrolitlerin (tuzların) tekrar yerine konmasını sağlar.

GE-ORAL Rehidratasyon Tozu Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bebeklerde ve çocuklarda görülen ishalde vücuttan kaybolan su ve elektrolitlerin (tuzların)  tekrar yerine konmasını sağlar.
 3. İlacın kullanımı sırasında, bebek uygun beslenmesine devam etmeli, anne sütü alan bebeklerde anne sütü kesilmemelidir.
 4. İshal başlar başlamaz çocuğa bu karışımdan verilmesi tedavide önem taşır.
 5. Çabuk ve derinden nefes alma, göz altlarında ve karın boşluğunda çöküklük, emme refleksinin çok zayıf olması ya da yok olması, dalgınlık ve hızlı kilo kaybı ile kendini gösteren ağır ve devaMLı süren ishal, ağır metabolit asidoz ve dehidrasyon (vücutta su kaybı) varsa ya da durdurulamayan kusma varsa; kullanmayınız. Böyle duruMLarda önce damar içine uygulanan uygun çözelti ile hastanın durumu düzeltilir, daha sonra bu ilaç ile tedaviye devam edilebilir.
 6. 24 saat bu karışımdan verildiği halde vücutta su kaybı belirtileri (ağızda dilde kuruluk, bıngıldak ve gözlerde çökme, cilt esnekliği ve idrar miktarında azalma) görülüyorsa veya ateş ve kusma devam ediyorsa acilen doktorunuzla görüşünüz.
 7. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

GE-ORAL Rehidratasyon Tozu’nun kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bir litre (beş su bardağı)  kaynatılmış soğutulmuş içme suyuna bir paket ilaç iyice karıştırılır ve eritildikten sonra içilir. İshal olan çocuklara günde kilosunun sayısında  çay baydağı dolusu verilmelidir. Örneğin 5 kilo olan bir çocuğa bu karışımdan en az 5 çay bardağı dolusu verilmelidir. Kolay içmeyen çocuklara 5-10 dakika aralıklarla kaşık kaşık verilebilir. Ayran ya da meyve suyuyla karıştırılarak da verilebilir.
 3. Artan karışımı 24 saatten sonra kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nabız atışlarında düzensizlik, düşük tansiyon, potasyum eksikliğinin elektrokardiyografik olarak ortaya çıkması seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sodyum klorür, Trisodyum sitrat, Potasyum klorür, Glukoz
İlaç Marka İsmi:   GE-ORAL Rehidratasyon Tozu

GE-ORAL Rehidratasyon Tozu Kullanma Talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>