FUNGOSTEN Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Klotrimazol‘ dur. FUNGOSTEN Krem, mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Deri üzerindeki mantarlara, mayalara ve küf mantarlarına karşı etki gösterir.  Dermatofitler (cilt hastalıklarına sebep olan mantarlar), mayalar ve küflerin sebep olduğu dermatomikoz (Mantarların deride oluşturduğu yangıyla karakterize hastalık) adı verilen cilt hastalıkları ve ayak parmak araları, kasık bölgesi, dış genital organlar, koltuk altı, meme altları ve testisler üzerinde ince kabuklaşma gösteren kırmızı veya kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisinde kullanılır. Ayrıca  kadınlarda genital organın dudak ve bitişik bölgelerinde oluşan mantar enfeksiyonu ve erkeklerde maya mantarlarının sebep olduğu sünnet derisi ve erkek cinsellik organında gelişen  ağrı, sızı, yanma, kızarma ve şişme ile belirgin mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.

Mantar, maya ve küflerin sebep olduğu cilt hastalıkları:

Ayak mantarı (tinea pedis),
El mantarı (tinea manum),
Tırnak mantarı (tinea unguium),
En sık boyun, gövde, kol, ve bacaklarda görülen halka şeklinde iltihaplı, kaşıntılı, kızarık, yüzeyden kabarık lezyonlar ile belirgin vücut mantarı (tinea korporis);
Genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısıMLarı  ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (tinea versicolor)
Kasık bölgesinde, dış genital organlarda, uylukların iç kısıMLarında ve kalçada  ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekeler, kaşıntı, yanma hissi, soyulma ile belirgin kasık mantarı ( tinea kruris )

 

FUNGOSTEN Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. FUNGOSTEN, mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır.
 3. Doktor tarafından önerilmediği takdirde diğer topikal ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
 4. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 6. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 7. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 8. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 9. Eğer ilacı yüzünüze uygulayacaksanız, gözünüze temas ettirmeyiniz.
 10. Erkeklerin cinsel organına veya kadınlarda vulvoya uygulandığında doğum kontrolü amacıyla kullanılan prezervatif (kondom) ve diyafram gibi ürünlerin etkinliğini ve güvenilirliğini azaltabilir. Mikotik balanit (erkeklerin cinsellik organında oluşan mantar enfeksiyonu) veya bayanlarda vulvit (dış genital organların) tedavisinde dikkatli  kullanılmalıdır.
 11. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 12. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız
 13. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi duruMLardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 14. Gebelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

 

FUNGOSTEN Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi yıkayarak temizleyiniz ve iyice kurulayınız. Kremi, hastalıklı bölgeye hafif hareketlerle masaj yapar gibi sürerek emilmesini sağlayınız.  Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 3. Günde 2-3 defa uygulanmalıdır.
 4. Tam iyileşme sağlanabilmesi ve enfeksiyonun tekrarlamasını önlemek için şikayetlerin kaybolmasından sonraki 2 hafta daha tedaviye devam edilmesi önerilir.
 5. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacı düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.
 6. Mantar, maya ve küflerin sebep olduğu mantar enfeksiyonlarında tedavi süresi 3-4 hafta,
  Eritrazma tedavisinde 2-4 hafta
  Pityriasis versicolor tedavisinde  1-3 hafta
  Candida vulvitis ve Candida balanitis  tedavisinde 1-2 hafta süreyle kullanılır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. İlacı uyguladığınız bölgede ödem, kaşıntı, kızarıklık, tahriş ve yanma hissi gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Klotrimazol
İlaç Marka İsmi:  FUNGOSTEN Krem

‘2780

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>