FERROZINC Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Demir, Folik Asit, Çinko ve Vitamin C ‘dir. FERROZINC Kapsül, değişik kökenli tüm demir  eksikliği ile demir eksikliği anemisinde, makrositer anemide, kanamaların neden olduğu anemilerde, gebe ya da emziren kadınlarda görülen demir eksikliğinde, gizli demir yetersizliğinde, demir eksikliği anemisinde görülen çinko eksikliğinde kullanılır.

FERROZINC Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. FERROZINC, değişik kökenli tüm demir  eksikliği ile demir eksikliği anemisinde, makrositer anemide, kanamaların neden olduğu anemilerde, gebe ya da emziren kadınlarda görülen demir eksikliğinde, gizli demir yetersizliğinde, demir eksikliği anemisinde görülen çinko eksikliğinde kullanılır.
 3. Çocuğunuzda demir eksikliğine bağlı olmayan kansızlık varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 4. Eğer demir emilimi veya demir depolanması bozukluğu hastalığınız varsa ya da kurşun anemisi, akdeniz anemisi, demir eksikliğine bağlı olmayan aneminiz varsa veya düzenli olarak kan nakli yapılıyorsa, HIV enfeksiyonunuz varsa yada demir eksikliğiniz klinik olarak kesinleştirilmemişse; kullanmayınız.
 5. Eğer mide ülseriniz varsa, doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. Karaciğer ya da böbrek yetmezliğiniz varsa kullanmayınız.
 7. Laktoz içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 8. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

FERROZINC Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerden en az 1 saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Bulantı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, ishal, kabızlık ve koyu renkli dışkı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Demir, Folik Asit, Çinko, Vitamin C
İlaç Marka İsmi: FERROZINC Kapsül
Sırasıyla;  Sindirim Sistemi ve metabolizma, Vitaminler,Multivitamin kombinasyonları, Multivitamin-mineral kombinasyonları ve Demir+Folik Asit+ Çinko+Vitamin C olarak, A11JB ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz FERROZINC Kapsül’ün üretimini Berko İlaç ve kimya Sanayi yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir. FERROZINC Kapsül için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (ne ilacıdır; FERROZINC Kapsül’e başlarken bilinmesi gereken konular; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, sakıncaları; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozajı; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.

FERROZINC Kapsül Kullanma Talimatı (ilaç prospektüsü)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>