Farlutal 5 MG Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Medroksiprogesteron asetat’ tır. Farlutal 5 MG Tablet, vücutta doğal olarak üretilen kadın cinsiyet hormonu progesterona benzer etkiler gösterir. Adet düzensizliği, adet yokluğu veya adet dönemi dışında olan rahim kanamaları ve endometrioz  (rahmin iç çeperini örten zarın normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu) tedavisinde kullanılır.

 

Farlutal 5 MG Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Farlutal, kadınlarda aşırı östrojen salgılanmasından ileri gelen adet düzensizliği, adet yokluğu veya adet döneminin dışında olan rahim kanamaları ve endometrioz tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Farlutal ile tedavinin bir kürünü bitirdikten sonra, adet görmezseniz hamile olma ihtimalinize  karşı doktorunuzla görüşünüz.
 4. İlacın kullanımı sırasında, çift görme; kısmi ya da tam görme kaybı; beyin damarları ile ilgili rahatsızlıklar; migren; damarlarda pıhtı oluşumuyla ilgili rahatsızlıklardan birini ya da birkaçını kendinizde görürseniz  ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 5. Tedaviniz süresince düzenli olarak meme kontrolü yaptırınız ve memelerinizin görünüş  ya da renginde bir değişiklik görürseniz doktorunuza başvurunuz.
 6. İlacın kullanımı nadiren de olsa yumurtalık ve rahim kanseri riskini arttırabilir.
 7. Eğer aşırı kilonuz varsa ya da sigara kullanıyorsanız, Farlutal‘ ın kullanımının size özel risklerini ve faydalarını doktorunuzla görüşünüz.
 8. Sebebi saptanmamış vajinal kanama, geçmişinizde veya şu anda var olan karaciğer hastalığı, memelerde kötü huylu tümör varlığı; bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar;  pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı; düşük yapma tehlikesi ya da düşük varlığı,  gebelik varlığı duruMLarından herhangi birisi veya birkaçına sahipseniz bu ilacı  kullanmayınız.
 9. Şeker hastalığı (Diyabet); önceden geçirilmiş veya şu an var olan felç durumu, yakın zamanda yaşanmış düşük ya da kürtaj; kanda düşük kalsiyum seviyesi; önceden geçirilmiş depresyon öyküsü; kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği; yüksek kolesterol veya trigliserid seviyeleri,  yüksek tansiyon(hipertansiyon); lupus; migren baş ağrısı; astım; epilepsi (sara); böbrek yetmezliği, tiroid hastalığı; leğen kemiği bölgesinde şiddetli ağrı duruMLarından herhangi birisi veya bir kaçı var isekullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kullanılmaz.

 

Farlutal 5 MG Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı bir bardak  dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerden önce veya sonra alınabilir.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Damarlarda veya akciğerlerde kan pıhtısı oluşumu; pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı; yüksek ateş; rahim boynu aşınması ve salgılarda değişiklikler; depresyon; mide bulantısı, baş ağrısı, uyku hali veya uykusuzluk, serseMLik hali, ellerde ve bileklerde şişlik,  akne, vücutta tüylenme, saç dökülmesi, ciltte kaşıntı ve döküntü, memede ağrı hassasiyet, yorgunluk ve ateş seyrek görülen yan etkilerdir. Bu şikayetlerden herhangi biri veya bir kaçı görülürse, tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.
 3. Uykusuzluk, yorgunluk, sinirli ruh hali yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Medroksiprogesteron asetat

İlaç Marka İsmi: Farlutal 5 MG Tablet

 

‘2545

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>