DESIFEROL Oral DaMLa

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi D3 Vitamini‘ dir. D vitamini eksikliği ve yetmezliğinde kullanılır. DESIFEROL Oral DaMLa, raşitizm, osteomalazi ve hiperparatiroidizm tedavisi,  sindirim kanalındaki emilim bozukluğuna bağlı D vitamin eksikliğinin önlenmesi ve tedavisi ile osteoporoz (kemik erimesi) ve kemik erimesine bağlı kırık oluşma riski bulunan duruMLarda tedaviyi desteklemek için kullanılmaktadır.
Raşitizm :  Kemik dokusundaki D vitamini eksikliğine bağlı omurga, kol ve bacak kemiklerinde biçim bozukluğuna yol açan bir kemik hastalığıdır.  Raşitizm, her dönemde görülebilir ancak yetişkinlere oranla  yeni doğanlar, bebekler ve çocuklarda daha sık rastlanmaktadır.
Osteoporoz : Hem kadın hem de erkeklerde özellikle yaşlanmayla artan, kemiklerde zayıflık ve bunun sonucunda kemik kırılganlığının ve kırık riskinin arttığı bir kemik hastalığıdır.
Osteomalazi : Yetişkinlerde D vitamini eksikliğine bağlı kemiklerin yumuşaması ve zayıflamasına yol açan bir kemik hastalığıdır.
Hiperparatiroidizm : Paratiroid bezlerindeki tümör nedeniyle aşırı paratiroid hormonu (vücutta kalsiyum
metabolizmasının düzenlenmesinde rol alan hormon) salgılanmasına bağlı bir hastalıktır.

 

DESIFEROL Oral DaMLa Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın içeriğindeki maddelere karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. •D vitamini eksikliği ve yetmezliğinin giderilmesinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. DESIFEROL, size  sadece mevcut durumunuz için reçete edilmiştir. Doktorunuz önermedikçe, başka rahatsızlıklarınız için kullanmayınız. İlacı hiçbir zaman başka biriyle paylaşmayınız.
 4. İlacın kullanımı sırasında doktora veya sağlık kuruluşuna gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 5. Eğer, ağır derecede yüksek tansiyon hastasıysanız veya ileri derecede damar sertliği hastalığınız varsa ya da aktif akciğer tüberkülozunuz varsa uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanmayınız.
 6. Bazı duruMLarda DESIFEROL Oral DaMLa kullanılmamalıdır. Eğer,
 7. –D hipervitaminozu (D vitaminin aşırı alınmasına ya da birikimine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Belirtileri; iştahsızlık, kabızlık, bulanık görme ve kas güçsüzlüğüdür).
  – Hiperkalsemi (kanda kalsiyum konsantrasyonunun normalden yüksek bulunması) veya hiperkalsiüri    (idrarla atılan kalsiyum miktarının artması) varsa; kullanmayınız.
 8. İlacı doktorunuzun önerdiği süre ve dozda alınız.
 9. D3 vitaminini devaMLı kullanmanız gerekiyorsa; böbrek fonksiyonlarınızı kontrol ettiriniz.
 10. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktor gözetiminde, uygun dozda  kullanılabilir.

DESIFEROL Oral DaMLa’ nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Süt çocukları veya enjeksiyon uygulanamayan kişilerde ağızdan alınması tercih edilir.
 3. Süt çocuklarında besin maddelerine karıştırılarak uygulanabilir.
 4. •D vitamini eksikliği ya da yetmezliği tedavisinde günde 5 ila 30 daMLa,
 5. •Sindirim kanalındaki emilim bozukluğuna bağlı D vitamini eksikliğinin önlenmesi için günde 5 ila 15 daMLa;
 6. •Sindirim kanalındaki emilim bozukluğuna bağlı D vitamini eksikliğinin tedavisinde günde 5 ila 75 daMLa;
 7. •Yeni doğan, bebeklik ve çocuk raşitizmi tedavisinde : 0-1 yaş arası bebeklerde günde 25 daMLa; 1 yaşın üzerindeki çocuklarda günde 45 daMLa; idame dozu günde 5 daMLa;
 8. •Kemiklerde mineral azalmasına bağlı oluşan osteomalazi tedavisinde: günde 75 daMLa, idame dozu günde 10 ila 15 daMLa;
 9. •Kemik erimesinin destek tedavisinde, kemik  erimesine bağlı kemik kırığı riski artışı olan duruMLarın önlenmesinde: günde 5 daMLa;
 10. •Sekonder hiperparatiroidizm tedavisinde günde 10 ila 25 daMLa şeklinde önerilir.
 11. Doz ve tedavi süresi tedavi edilecek hastalığa göre hekim tavsiyesi ile belirlenir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın normal dozlar ve sürelerde kullanımında yan etki olasılığı azdır.

 

İlaç Etken Maddesi: D3 Vitamini
İlaç Marka İsmi: DESİFEROL 50.000 IU/15 ML oral daMLa

DESİFEROL 50.000 IU/15 ML oral daMLa kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>