DEROKAP merhem

Endikasyon Bilgisi :

İçinde Betametazon, Kalsipotriol bulunan DEROKAP, bağışıklık sisteminin aşırı çalışması sonucu ciltte iltihaplama ve cilt hücrelerinin anormal bir şekilde üretilmesinden kaynaklanan sedef hastalığında, cilde sürülerek uygulanan bir merhemdir.  DEROKAP, bu hastalıkta (Psoriazis Vulgariste) görülen iltihaplanmayı ve hızla üreyen cilt hücrelerinin üremesini yavaşlatır, sedefli bölgeyi neMLendirir.

 

DEROKAP %0,005 + %0,05 merhem Hakkında Bilmeniz Gereken Noktalar :

 1. Çatlak, yanık ve  bakteri, virüs, mantar, parazit enfeksiyonlu, sivilceli ciltlere uygulamaktan sakınınız.
 2. Rozalı, egzamalı, tahrişli ve sivilceli yerlere sürülmemelidir.
 3. Genital bölgenize, ağzınıza ve gözünüze değdirmeyiniz. Eğer  bu bölgelerden birine kazara değerse, bol su ile yıkamalısınız.
 4. Ciddi böbrek veya karaciğer fonksiyon bozukluğunuz var ise, merhemi kullanmadan önce hekiminize rahatsızlıklarınızı anlatınız.
 5. Bu merhemden en iyi faydayı sağlamak için hekimin tavsiye ettiği sürece düzenli bir şekilde her gün aksatmadan kullanmalısınız. Hastalığınızın tekrarlamaması için DEROKAP kullanımını hekime danışmadan kesmeyiniz.
 6. Cildin merhemi fazla emmesini engellemek için tedavi edilen bölgeyi bandajlamamalısınız.
 7. Merhemi uyguladıktan sonraki 1-2 saat banyo yapmaktan sakınınız.
 8. İlacı sürdükten sonra giysilerinize bulaşıp lekelenmemesi için kurumasını bekleyiniz.
 9. DEROKAP ile iyileşmenin görülmesi 1 ayı bulabilir. Eğer bu süre içerisinde iyileşmede ilerleme görülmez ise tedavinin gözden geçirilmesi için hekiminizle görüşmelisiniz.
 10. Sedefli cilt bölgesini güneş ışıklarından koruyunuz. Dışarıya çıkmanız halinde koruyucu giysiler giymelisiniz.
 11. DEROKAP hamile kadınlarda ve süt veren annelerde hekime danışmadan kullanılmamalıdır.
 12. DEROKAP Merhemi sürdüğünüz cilt bölgesine aşındırıcı, sert veya tahriş edici temizleyici maddeler, parfüMLer veya kozmetik ürünleri kullanmaktan sakınınız.
 13. DEROKAP Merhemin daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini de arttırabilir. Hekiminizin reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.

.

DEROKAP %0,005 + %0,05 merhem Nasıl Kullanılır :

 1. DEROKAP merhemi hekim nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince hekimin direktiflerine lütfen uyunuz.
 2. DEROKAP ‘ı süreceğiniz cilt yüzeyini temizleyiniz ve kurulayınız. Merhemi parmağınızla hafifçe sürerek, yedirilmesini sağlayınız. Yalnızca sedefin etkilediği bölgenin üzerine sürünüz, dışarıya taşırmamaya özen gösteriniz.
 3. DEROKAP’ı tercihen geceleri günde bir kere uygulanması kafidir.

 

DEROKAP %0,005 + %0,05 merhem’ in Yan Etkileri :

 1. Yanma, kaşınma, kızarıklık, şişlik, kuruluk veya soyulma DEROKAP ile tedavinin ilk zamanlarında görülme olasılığı fazladır. Ancak bu yan etkiler tedavi sırasında azalır.
 2. DEROKAP kullanırken karın  boşluğunda ağrı, soluma zorluğu ürtiker, yüzünüzde, dudak, boğaz ve dilinizde şişme gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerde acilen hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Betametazon, Kalsipotriol
İlaç Marka İsmi: DEROKAP %0,005 + %0,05 merhem

DEROKAP merhem kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>