DEPAKİN 500 MG Enterik Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Sodyum valproat’ tır. DEPAKİN  500 MG Enterik Kaplı Tablet, istem dışı kasılmalar ve epilepsi nöbetlerine sebep olabilecek kimyasalları etkileyerek çalışan bir ilaçtır.  Grand mal  epilepsi (bilinç kaybı ve kaslardaki  artan kasılmaların meydana getirdiği kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla karakterize nöbet.) , miyoklonik epilepsi ( epilepsi nöbeti sırasında ani, elektrik çarpmasına benzer, istem dışı ve belirli  aralıklarla , ardı ardına ve düzensiz oluşan kas kasılmalarının da gözlendiği epilepsi türü ),  petit mal epilepsi ( bilincin nöbet şeklinde kısa süreliğine kaybolmasıyla oluşan hafif epilepsi çeşididir. Gözler sabitleşir ve unutkanlık ile birlikte kısa süreli bilinç kaybı yaşanır. ), parsiyel (kısmi) nöbet ( vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği gibi ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türüdür. Bu nöbetler esnasında , korku , hastanın geçmiş yaşamından  bir olayın tekrar hayalinde canlanması  gibi duygusal nöbetler, kızgınlık nöbetleri gözlenebilir.) gibi  epilepsinin (sara) çeşitli türlerinin tedavisinde ve ayrıca bipolar bozuklukla ilişkili maninin (psişik taşkınlık nöbetleri) tedavisi ve önlenmesinde kullanılır.

DEPAKİN  500 MG Enterik Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İstem dışı kasılmalar ve epilepsi nöbetlerine sebep olabilecek kimyasalları etkileyerek çalışan bir ilaçtır.
 3. Kullanımı, kanama zamanını uzatabilir. Ameliyat ya da ufak operasyonlardan belirli bir süre önce bu ilacı kullandığınızı doktorunuza bildiriniz.
 4. Tedaviniz sırasında kilo artışı gözlenebilir. Kilo artışını aza indirebilecek çözüMLer için doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler gibi yeni ya da kötüleşen semptoMLara sahipseniz, acil yardım için doktorunuza başvurunuz.
 6. Porfiri hastalığı, kronik hepatit , akut hepatit,  hastada  veya ailesinde özellikle ilaca bağlı ağır hepatit  öyküsü gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz kullanmayınız.
 7. İlacı kullanmaya başlamadan önce karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, sistemik lupus eritematozus, ailede var olan üre döngüsü bozukluğu, AIDS veya CMV enfeksiyonu, sebebi belli olmayan iştah kaybı, kusma, zeka geriliği öyküsü, aile geçmişinde sebebi belli olmayan bebek ölümü öyküsü, geçmişte kafaya alınan darbe, beyin hastalığı veya koma durumu, kan pıhtılaşma bozukluğu, kanamada artış, üre döngüsü bozukluğu gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doktorunuzu bilgilendiriniz. Doktorunuz durumunuza göre doz ayarlaması yapacaktır.
 8. Tedaviniz sırasında bol bol sıvı almalısınız.
 9. İlacı kullanırken alkol kullanmayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da artırır.
 10. Çocuklarda solüsyon formu kullanılmalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

DEPAKİN  500 MG Enterik Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu  bir bardak dolusu su ile birlikte tok karnına alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuşukluk hali, kol ve bacaklarda karıncalanma, iştah artışı veya iştahsızlık, midede yanma yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Sodyum valproat

İlaç Marka İsmi: DEPAKİN  500 MG Enterik Kaplı Tablet

DEPAKİN  500 MG Enterik Kaplı Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>