BEKLOMIL 100 MCG  Nasal Sprey

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi   Beklometazon dipropiyonat’tır. BEKLOMIL 100 MCG  Nasal Sprey, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların salınımını ve etkilerini azaltan bir ilaçtır. Solunum yollarında iltihap giderici etkiye sahiptir. BEKLOMIL, 6 yaş ve üzeri çocuklar ve erişkinlerdeki mevsiMLere bağlı olan alerjik nezlenin (saman nezlesi)  veya yıl boyu süren alerjik nezlenin belirtileri olan burunda tıkanma, kaşıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve burun akıntısının önlenmesinde  ve  tedavisinde kullanılır.

BEKLOMIL 100 MCG  Nasal Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BEKLOMIL, 6 yaş ve üzeri çocuklar ve erişkinlerdeki mevsiMLere bağlı olan alerjik nezlenin (saman nezlesi)  veya yıl boyu süren alerjik nezlenin belirtileri olan burunda tıkanma, kaşıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve burun akıntısının önlenmesinde  ve  tedavisinde kullanılır.
 3. Yıl boyu devam eden nezle: ev tozu, hayvan tüyü kepeği, kuş tüyü ve belirli gıdalar dahil çeşitli maddelere karşı duyarlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu alerjiler burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı veya burun akıntısına sebep olur. BEKLOMIL, burundaki şişliği ve tahrişi azaltarak, hapşırık, burun kaşıntısı, akıntısı ve tıkanıklığını giderir.
 4. Son zamanlarda burun ile ilgili herhangi bir kaza veya ameliyat geçirmiş geçirdiyseniz veya burun içinde yaralar veya ülser, verem (tüberküloz) veya herhangi bir enfeksiyonunuz  varsa, bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. BEKLOMIL‘ i mevsiMLere bağlı olan alerjik nezle (saman nezlesi) için kullanıyorsanız, tedaviye  polen mevsimi başlamadan önce 2 ila 4 hafta önce başlayınız.
 6. Eğer mevsiMLere bağlı olan alerjik nezle (saman nezlesi) ve yıl boyu süren alerjik nezle tedavisinde 3 hafta kullanmanıza rağmen durumunuzda bir iyileşme görülmüyorsa, ilacın kullanımına son veriniz  ve doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacın kullanımı çocuklarda büyüme hızında yavaşlamaya sebep olabilir. Uzun süreli kullanıMLarda çocuğunuzun büyüme ile ilgili kontrollerini aksatmayınız.
 8. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız. Birkaç günlük kullanımdan sonra iyileşme belirtileri başlayacaktır.
 9. BEKLOMIL‘ i 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 10. Gebelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

BEKLOMIL 100 MCG  Nasal Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Parmağınızla burun deliklerinden birini kapatınız. Başınızı dik tutup pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokup tam nefes alırken ilacı bir kere püskürtünüz. Ardından aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız. Yetişkinler ve 6 yaş üzerindeki çocuklar için kullanımı günde 1 kez her burun deliğine iki püskürtmedir. Ayrıca her burun deliğine günde 3 veya 4 kez birer püskürtme
  yapılabilir.  Ancak günlük toplam doz 4 püskürtmeyi geçmemelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Deride döküntü ve kaşınıtı, burun kanaması, burun kuruluğu ve tahrişi yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Beklometazon dipropiyonat
İlaç Marka İsmi:  BEKLOMIL 100 MCG  Nasal Sprey

BEKLOMIL 100 MCG  Nasal Sprey kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>