AURORIX Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Moklobemid’dir. AURORIX Film Kaplı Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Depresyon sırasında, beyindeki kimyasal maddelerdeki eksiklikleri gidererek, beynin yeniden normal çalışmasını sağlar. 18 yaş üstü hastalarda depresyon tedavisinde ve sosyal fobi tedavisinde kullanılmaktadır. İlacın iyi etkilerini fark edebilmeniz 4 ila 6 haftayı bulabilir.

AURORIX Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. 18 yaş üstü  hastalarda ilaç tedavisi gerektiren depresif bozukluklarda, depresyon belirtilerinin  giderilmesinde kullanılır.
 3. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 4. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişiMLer konusunda  dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 5. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 18-24  yaş arası kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  ilk aylarda, ilaç dozunun artırılma/azaltılma ya da kesilme döneMLerinde hastanın gösterebileceği huzursuzluk, aşırı hareketlilik gibi beklenmedik davranış değişiklikleri ya da intihar olasılığı gibi nedenlerle bu hastaların gerek ailesi gerekse doktoru tarafından  yakından izlenmesi gerekir.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  4 hafta ya da daha uzun sürebilir. Doktorunuzla görüşmeden ilacın kullanımını bırakmayınız. ilacın alımını birden keserseniz hoş olmayan yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. Bu ilaç  çocuklarda ve 18 yaşın altındaki  ergenlerin tedavisinde kullanılmamalıdır.
 8. Parkinson tedavisi görüyorsanız ve selejilin adı verilen bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilaçla birlikte AURORIX tableti  kullanmayınız.
 9. Eğer, kasılma nöbetleri; şeker hastalığı (diyabet); sarılık gibi karaciğer hastalığı; böbrek hastalığı; prostat büyümesinden kaynaklanan idrar yapma sorunları; kalp hastalığı; kan basıncı sorunları; glokom (göz içi basıncının artması) ; şizofreni ve manik depresif (aşırı coşku/hareketlilik ve depresif ruh hali döneMLerinin birbirini sırayla izlemesi) gibi psikiyatrik hastalıklar; hap bağıMLılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi gibi rahatsızlıklardan herhangi biri var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni başlayan ya da daha belirginleşen rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 11. İlacın kullanımı, bipolar depresif hastalığı olan duyarlı hastalarda hipomaniye neden olabilmektedir. Bu tür duruMLarda ilacın kullanımı kesilmelidir.
 12. İlacın kullanımı sırasında sarılık ya da konvülsiyon belirtileri görüldüğünde tedavi kesilmelidir.
 13. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 14. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 15. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmakadır.
 16. Gebelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

AURORIX Film Kaplı Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz. İlacınızı tercihen yemeklerle birlikte veya öğün aralarında alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyku bozukluğu, aşırı huzursuzluk, gerilim, titreme ve silkinme, baş dönmesi, baş ağrısı, görme sorunları, sindirim sistemi sorunları  ve cilt döküntüleri  gibi yan etkilerden herhangi bir görüldüğünde ilacın alımına devam edip, doktorunuzla görüşmelisiniz.

İlaç Etken Maddesi: Moklobemid

İlaç Marka İsmi: AURORIX Film Kaplı Tablet

‘11009

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>