ATIMOS 12 mikrogram Basınçlı İnhalasyon Çözeltisi

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Formoterol fumarat’ tır. ATIMOS 12 mikrogram Basınçlı İnhalasyon Çözeltisi, solunumu daha iyi bir hale getirmek için solunum yollarındaki kasları gevşeten, bronşları genişleten uzun etkili ilaçtır. Etkisi en az 12 saat devam eder. Astımda ve Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik bronşit gibi diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum probleMLerini en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır.

ATIMOS 12 mikrogram Basınçlı İnhalasyon Çözeltisi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Astımda ve Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik bronşit gibi diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum probleMLerini en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır.
 3. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır.
 4. İlacın kullanımı sırasında kalp atışlarında artış, nöbet, uykusuzluk, mide bulantısı, kusma  duruMLarından herhangi biri  görüldüğünde acilen doktorunuzu arayınız.
 5. Herhangi bir besine veya ilaca karşı alerji, hastalık nöbetleri, epilepsi (sara), kalp hastalığı, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, tiroid bozukluğu duruMLarından biri veya birkaçına sahipseniz;  kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 6. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ATIMOS 12 mikrogram Basınçlı İnhalasyon Çözeltisi’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Ağız yoluyla inhalasyon şeklinde alınır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.   Ağızda pamukçuk oluşumunu ve beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.
 3. İnhalerin ağızlık kısmı aşağıya gelecek şekilde baş parmağınız ve işaret parmağınız arasında tutunuz. Ağızlık kapağını çekip çıkartınız. Nefesinizi dışarıya verebildiğiniz kadar veriniz ve İnhalerin ağızlık kısmını ağzınıza dişlerinizin arasına yerleştiriniz.  Dudaklarınızı sıkıca kapatınız ve ağzınızdan hızlı ve derin bir  nefes alınız. Nefes alırken işaret parmağınızla sadece bir kez basınız. İnhaleri ağzınızdan çıkarınız ve olabildiğince nefesinizi içinizde tutunuz. Daha sonra normal şekilde nefes almaya devam ediniz.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, titreme, çarpıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Formoterol fumarat
İlaç Marka İsmi: ATIMOS 12 mikrogram Basınçlı İnhalasyon Çözeltisi

ATIMOS 12 mikrogram Basınçlı İnhalasyon Çözeltisi İlaç Prospektüsü


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>