ANTHIX 10 MG Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Rupatadin Fumarat‘ tır. ANTHIX 10 MG Tablet, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili bir antihistaminiktir. 12 yaş ve üzeri hastalarda kronik kurdeşen; kurdeşenin sebep olduğu kaşıntı ve şişlik;  alerjik kaşıntılar; alerjik diğer deri hastalıkları; mevsimsel alerjik nezle (saman nezlesi) veya yıl boyu süren alerjik nezle belirtileri olan gözlerde ve burunda kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma ve burun akıntısı gibi  belirtilerin tedavisinde kullanılır.

 

ANTHIX 10 MG Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. •12 yaş ve üzeri hastalarda kronik kurdeşen; kurdeşenin sebep olduğu kaşıntı ve şişlik;  alerjik kaşıntılar; alerjik diğer deri hastalıkları; mevsimsel alerjik nezle (saman nezlesi) veya yıl boyu süren alerjik nezle belirtileri olan gözlerde ve burunda kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma ve burun akıntısı gibi  belirtilerin tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya karaciğer yetmezliğiniz ya da böbrek yetmezliğiniz varsa veya kalp rahatsızlığınız, kanınızda potasyum seviyesi düşükse, kalp atım hızınız yavaşsa, ergenlik döneminde iseniz ya da 65 yaşın üstündeyseniz  bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ya da spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Tedaviniz sırasında greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Greyfurt ve greyfurt suyu bu ilaçla etkileşime girebilir ve olası tehlikeli etkilere sebep olabilir.
 5. Laktoz içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 6. Ketokonazol (mantar tedavisinde kullanılan bir ilaç) ve eritromisin (antibiyotik) ile birlikte bu ilacı kullanmayınız.
 7. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 8. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 9. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

ANTHIX 10 MG Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Önerilen doz günde 1 defa 1 tablettir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, serseMLik, dikkat dağınıklığı,  iştah artışı, ağız kuruluğu, yüksek ateş, boğaz ağrısı, midede rahatsızlık hissi veya göğüste yanma, ishal veya kabızlık, deride kızarıklık yaygın görülen yan etkilerdir.

.

İlaç Etken Maddesi:  Rupatadin Fumarat
İlaç Marka İsmi: ANTHIX 10 MG Tablet

ANTHIX sırasıyla; Solunum Sistemi, Sistemik Antihistaminikler, Diğer Sistemik Antihistaminikler ve Rupatadin şeklinde sınıflandırılmış olup, R06AX28 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz ANTHIX, SANTA FARMA İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür .

ANTHIX 10 MG Tablet’e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>