ANDROCUR Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Siproteron asetat’tır. ANDROCUR Tablet, kadın vücudunda aşırı derecede erkeklik hormonu üretimi  veya bu hormonlara karşı aşırı duyarlılık nedeniyle oluşan hastalıkların (mesela : aşırı sivilce veya cilt yağlanması, yüzde ve vücutta aşırı kıllanma, erkeksi saç dökülmesi gibi) tedavisinde ve erkeklerde seksüel sapmalarda cinsel dürtüleri azaltmak amacıyla kullanılır.  Ayrıca ameliyat edilemeyen prostat kanserinde antiandrojen tedavisi olarak da kullanılır

ANDROCUR Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kadın vücudunda aşırı derecede erkeklik hormonu üretimi  veya bu hormonlara karşı aşırı duyarlılık nedeniyle oluşan hastalıkların (mesela : aşırı sivilce veya cilt yağlanması, yüzde ve vücutta aşırı kıllanma, erkeksi saç dökülmesi gibi) tedavisinde ve erkeklerde seksüel sapmalarda cinsel dürtüleri azaltmak amacıyla kullanılır.  Ayrıca ameliyat edilemeyen prostat kanserinde antiandrojen tedavisi olarak da kullanılır
 3. İlacın kullanımının ilk aylarında ara kanama veya nokta şeklinde kanama görülebilir, endişe etmeyiniz. Ancak tedavi bittikten sonra da bu kanamalar devam ederse acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Bu ilacın kullanımı sırasında, yüksek tansiyon gelişmesi durumunda, doktorunuza danışarak ilacın alımını durdurup hipertansiyon rahatsızlığınızı tedavi ettirmelisiniz.
 5. İlacın kullanımı sırasında karaciğer fonksiyon bozukluğu ile karşılaşmanız durumunda doktorunuza danışarak ilacın alımını durdurup karaciğer fonksiyon testlerinizin normale dönmesini beklemelisiniz.
 6. Gebelik, karaciğer fonksiyon bozukluğu, kalp hastalığı, migren, yüksek tansiyon, beyin damarları ile ilgili ya da beyin damarlarından kaynaklanan hastalıklar, pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı, bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar, vajina ve idar yolu kanamaları,teşhis edilmemiş meme hastalığı gibi duruMLardan herhangi birisi mevcut ise bu ilacı kullanmamalısınız.
 7. Hamilelik veya  hamilelik şüphesi varsa bu ilacı kullanmayınız.
 8. Sigara kullanımı, loğusalık, şişmanlık, migren, hamileliğe bağlı yüzde sarı veya kahverengi lekelenmeler, planlanan ameliyatlar, uzun süre hareketsiz kalmak, dolaşım bozukluğu, ailede önceden geçirilmiş dolaşım bozukluğu öyküsü, sarılık veya safra yolu tıkanıklığına bağlı kaşıntı, safra taşı, kan yağlarında yükseklik, kalp kapak hastalığı, kalpte ritm bozukluğu, bir tür kansızlık olan orak hücreli anemi, böbrek yetmezliği, karaciğer fonksiyon bozuklukları, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı duruMLarından biri ya da bir kaçı varsa  bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 9. Bebek emzirme döneMLerinde bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

ANDROCUR Tablet’nin  Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir.
 2. Daha önce gebelik önleyici ilaç kullanmadıysanız, ilacı normal adet kanamasının başladığı ilk gün almaya başlamalısınız. Etkisi yedi gün sürecektir. Adet kanamanız başlayalı 1 günden fazla olduysa , ilk tableti kanama devam etsin veya etmesin  adet gününüzün 5. günü almalısınız. Ancak 7 gün ilave olarak  prezervatif kullanmanız gerekecektir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, karın ağrısı, kiloda artış, duygu durum değişiklikleri, depresif duygu durumu,  memelerde ağrı, hassasiyet ve şişme gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Siproteron asetat

İlaç Marka İsmi: ANDROCUR Tablet

‘10222

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>