AMARYL 4 MG Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Glimepirid‘ tir. AMARYL 4 MG Tablet, insüline bağıMLı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. Vücuttaki kan şekerini dengelemek için pankreas tarafından insülin adı verilen bir hormon üretilir. Şeker hastalığı olan kişilerde pankreas yeterli insülini üretmiyor ya da vücut üretilen insülini düzenli kullanamıyordur. Yeterli miktarda insülün hormonu salgılanamadığında glukoz (şeker) hücrelere gidemez ve kanda toplanır. Bu durum, kanda glukoz (şeker) düzeyini yükseltir. Kandaki glukoz (şeker) düzeyinin yükselmesi kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük, amputasyon (organ kesilmesi, organ kopması) gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kan şekerinin kontrol edilmesi ve yüksek kan şekerinin düşürülmesi şeker hastalığına bağlı sağlık sorunlarını önlemek veya geciktirmek açısından öneMLidir.kan şekeri düzeyinin normal seviyede tutulamadığı  tip 2 diyabet hastalarında AMARYL, pankreasın insülin salgılamasını arttırır, kandaki glukoz (şeker) düzeyini normal seviyeye düşürür. Kan şekeri seviyesinin tek başına, diyet, kilo kaybı ve egzersizle kontrol altına alınamadığı tip 2 diyabet (insüline bağıMLı olmayan diyabet) hastalarının tedavisinde kullanır. Diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılmalıdır.  Doktorunuz uygun gördüğünde ağızdan alınan diğer diyabet ilaçları ile birlikte de kullanılabilir.

 

AMARYL 4 MG Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. AMARYL, pankreasın insülin salgılamasını arttırır, kandaki glukoz (şeker) düzeyini normal seviyeye düşürür.
 3. Eğer tip 1 diyabetiniz varsa  veya şiddetli  karaciğer ya da böbrek rahatsızlığınız varsa, bebek emziriyorsanız veya hamileyseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. Aşırı susuzluk, açlık ve sık idrara çıkma duruMLarı  kan şekeri seviyesinin çok fazla yüksekliğinin belirtileridir. Derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi duruMLar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma duruMLarı için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 6. Eğer, Glikoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim (G6PD) eksikliği hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 7. Diyabetik koma öncesi ya da koma duruMLarında bu kullanmayınız.
 8. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 9. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. •18 yaş altı gençlerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamileyseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyor sanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

 

AMARYL 4 MG Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu günün ilk yemeğinden (kahvaltıdan) hemen önce veya kahvaltı sırasında bir bardak su ile birlikte alınız.
 3. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ciltte ve gözlerde sarılık, deride alerji, karaciğer fonksiyonlarında bozukluk, kan hücrelerinin sayısında düşme, normalin altında kan şekeri gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza  başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Glimepirid

İlaç Marka İsmi: AMARYL 4 MG Tablet

AMARYL 4 MG Tablet İlaç Prospektüsü


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>