ALZANT Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın aktif maddesi Memantin hidroklorür‘dür. Alzheimer  hastalarında beyinde fazla salgılanmasından dolayı beyin hücrelerinde ölüme yol açan glutamat denilen kimyasal taşıyıcıyı engelleyen NMDA reseptör antagonistlerinden bir maddedir. Alzheimer hastalığına bağlı fonksiyonel durum, bilişsel durum ve davranış bozukluklarında faydalı etkilere sahiptir. Beyindeki glutamat aktarımındaki bozukluklar ve beyin içindeki mesajların iletimini sağlayan kimyasallardaki eksiklik,  Alzheimer hastalarında hafıza kaybı ve öğrenme yeteneğinde azalmaya sebep olur. ALZANT 10 MG Film Kaplı Tablet, orta ve ileri düzeydeki Alzheimer türü demans (bunama) hastalığında zihinsel kapasiteyi  arttırmak ve bu hastalığa bağlı bellek, algı, dikkat, yargılama, hayal, yeni şeyleri hatırlama, muhakeme ve dil becerileriyle ilgili rahatsızlık belirtilerinin ilerlemesini yavaşlatmak için kullanılmaktadır.

ALZANT Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Orta ve ileri düzeydeki Alzheimer tipi  bunama (demans) belirtilerine karşı tedavide faydalı etkileri olan bir ilaçtır.
 3. Eğer epilepsi veya diğer nöbet rahatsızlıkları,  karaciğer ve böbrek rahatsızlığı, idrar kesesi ve böbrek enfeksiyonu, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte kalp krizi öyküsü veya kontrol edilmemiş yüksek tansiyonunuz varsa , bu ilaçla tedaviye başlamadan önce ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için kullandığınız ilaçlar ve rahatsızlıklarınız hakkında hekiminizle görüşünüz.
 4. İlaçtan en iyi faydanın sağlanması için düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bunun için ilacınız tamamen bitmeden tekrar reçetenize yazdırınız.
 5. İlaç alımına,  hastanın düzenli olarak ilaç alımını takip edebilecek hastadan soruMLu bir kişi olduğu zaman başlatılmalı ve ilaç hasta üzerinde iyi sonuç verdiği sürece kullanımı sürdürülmelidir.
 6. Bu ilacın vücudunuzda zararlı etkilere yol açmadığından ve hastalığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmek için hekiminizin tedavi sürecinizi düzenli olarak takip etmesi gerekecektir. Hekiminiz ile planlanmış randevularınıza zamanında gidiniz. 
 7. 18 yaşından küçükler üzerinde güvenirliliği ve etkinliği saptanamadığından, 18 yaşından küçüklere verilmemelidir.
 8. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya alet kullanmak gibi aktivitelerde bulunmaktan sakınınız.
 9. Hamilelikte ve emzirme döneMLerinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

 

ALZANT Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. İlacınızın her dozunu 1 bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.
 2. Yaşlı hastalar ve erişkinlere günlük tavsiye edilen doz:  günde bir defa 20 MG  (1 x 2 tablet) .
 3. İlacın yan etki riskini azaltmak için günlük doz miktarları aşamalı şekilde yükseltilerek kullanılır: 1.hafta yarım tablet; 2.hafta 1 tablet; 3.hafta 1+½ tablet; 4.hafta ve sonrası 2 tablettir.
 4. Tedaviye 5 MG’lık günlük dozla yani yarım tabletle başlanır (½ tablet) ve 1 hafta devam edilir.
 5. İkinci hafta günde 10 MG (günde 1 defa bir tablet) ve üçüncü hafta günde 15 MG (günde bir defa 1+1/2
  tablet) uygulanır.
 6. Dördüncü haftadan itibaren tedaviye, günde 1 defa 20 MG’lık (günde 1 defa 2 tablet) her gün tavsiye edilen dozla tedavi sürdürülür.
 7. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, vücudunuza ciddi zararları olur.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. ALZANT kullandıktan sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, nefes almada güçlük, deride kaşıntı, döküntü gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, hiç vakit kaybetmeden hekiminizle irtibata geçiniz.
 2. İstem dışı kasılmalar (nöbet), halüsinasyonlar, bilinç bulanıklığı yan etki olarak görüldüğünde ilacın alımını keserek acilen hekiminizi arayınız.
 3. Sakarlık sonucu düşme, baş dönmesi, uyku bozukluğu, iştah kaybı, öksürük, kusma, kabızlık, ishal ilacın görülebilecek hafif yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Memantin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: ALZANT 10 MG Film Kaplı Tablet

ALZANT Film Tablet İlaç Prospektüsü


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>