ALKA SELTZER Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Asetilsalisilik asit (324 MG), sitrik asit(965 MG), sodyum bikarbonat (1744 MG)’ dır. ALKA-SELTZER 324 MG Efervesan Tablet, vücutta iltihaba, ateş ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri  azaltan  ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. ALKA-SELTZER, hiperasidite ( midenin aşırı asit salgılaması) ve mide şikayetlerinin baş ağrısı ile birlikte görüldüğü durumda kullanılmaktadır. Ayrıca grip ve soğuk algınlığında görülen ağrılar, baş ve diş ağrısı, omuz, boyun ve kol ağrıları, kas ağrısı, romatizmal hastalıklar ve  eklem iltihabının sebep olduğu ağrılar ve adet dönemi ağrılarının rahatlatılmasında kullanılır.

ALKA-SELTZER Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ALKA-SELTZER, hiperasidite ( midenin aşırı asit salgılaması) ve mide şikayetlerinin baş ağrısı ile birlikte görüldüğü durumda kullanılmaktadır.
 3. Doktor tavsiyesi olmadan 3 günden fazla kullanmayınız.
 4. Yüksek ateşi olan çocuk veya ergenlik dönemindeki gençlere özellikle grip ya da su çiçeği rahatsızlıkları varsa; hekime danışmadan verilmemelidir.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat veya diş ile ilgili bir operasyon geçirme durumunuz varsa, bu ilacı  kullandığınızı  cerrahınıza veya diş hekiminize bildiriniz. Doktorunuz ilacın kullanımını bir süreliğine durdurabilir.
 6. Tedaviniz sırasında alkol almayınız. İlaçla birlikte alkol kullanımı mide kanaması riskini arttırabilir.
 7. Hemofili (kanama düzensizliği) hastalığınız varsa ya da yakın geçmişte mide veya bağırsak kanaması öyküsü veya ilaca karşı bir alerjiniz var ise;  kullanmayınız.
 8. Eğer karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, kanama ya da kan pıhtılaşma bozuklukları, astım, mevsim alerjisi, nezle, mide  ülseri, burunda polip varlığı, gut hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kalp rahatsızlığı, yüksek kan basıncı  gibi rahatsızlıklarınız var ise  doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 9. ALKA-SELTZER, 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ALKA-SELTZER 324 MG Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz ALKA-SELTZER ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak suda eriterek içiniz. Tabletin daha çabuk erimesi için ılık su kullanılması önerilir.
 3. •12 yaş ve üzeri çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Bir defada 2 tablet suda eritilerek alınabilir. Gerektiğinde bu doz 4 saatte bir tekrarlanabilir. Günde 8 tabletten fazla kullanılmamalıdır.
 4. Doktor tavsiyesi olmadan 3 günden fazla kullanmayınız.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Aşırı hassasiyete bağlı nefes darlığı, deri reaksiyonları ve kanama zamanı uzaması gibi yan etkiler nadiren görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Asetilsalisilik asit, sitrik asit, sodyum bikarbonat
İlaç Marka İsmi: ALKA-SELTZER 324 MG/ 965 MG/ 1744 MG efervesan tablet
İlaç ATC Kodlaması: ALKA-SELTZER Efervesan Tablet, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında sırasıyla; SİNİR SİSTEMİ-  ANALJEZİKLER-DİĞER ANALJEZİK VE ANTİPİRETİK İLAÇLAR- Salisilik asit ve türevleri -asetilsalisilik asit + sodyumbikarbonat olarak sınıflandırılmış şekilde ve N02BA01 koduyla yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz ALKA-SELTZER ilacının üretimini yapan BAYER Türk Kimya San Ltd. Şti.’dir. Ruhsatı da aynı firmaya aittir.
— ALKA-SELTZER endikasyonu, ne ilacı;
—ALKA-SELTZER uygulanmadan önce bilinmesi gereken konular ve alınacak tedbirler; emzirenlerde, hamilelikte kullanılır mı;  etkileşim bilgisi ve kontrendikeleri; saklama koşulları;
—ALKA-SELTZER kullanırken ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler;
—ALKA-SELTZER uygulanım biçimi, kullanım önerileri, doz bilgisi; bunlara cevaben hekim ve hastaların okuması için hazırlanmış prospektüslerin pdf belgelerinde BAYER Türk Kimya Sanayi’nin daha kapsaMLı açıklamalarına erişilebilir.

ALKA-SELTZER 324 MG Efervesan Tablet’e ait kullanma talimatı (ilaç prospektüsü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>