ALFAZAN 600 MG film tablet

Endikasyon Bilgisi  :

ALFAZAN 600 MG film tablet içinde alfa lipoik asit (Thioctic Asid) adlı etken maddeyi ihtiva eder. ALFAZAN, tip 2 veya tip 1 şeker hastalığı (diyabeti) olanlarda,  kandaki yüksek glikozun (şekerin) sebep olduğu nöropatilerde (sinir harabiyetinde) görülen el, ayak parmakları, bilekler, kollar ve bacaklarda  yanma, karıncalanma, uyuşukluk, hissizlik, kas güçsüzlüğü, kronik yorgunluk ve ağrılara karşı tedavide kullanılan bir ilaçtır. ALFAZAN yüksek kan şekerinin vücuttaki  organlara (karaciğer, göz ve damarlara), motor, otonom ve duyusal sinirlere verebileceği zararları azaltmaktadır.

 

ALFAZAN 600 MG film tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Diyabetin sebep olduğu nöropatide, vücuttaki bütün sinirlerin korunması için kan şekeri düzeyinin olabildiğince normal düzeylerde tutulması gerekmektedir.
 3. Diyabetli kişilerin alkollü içecekler kullanması, diyabetin sinirlere verdiği harabiyeti arttırabileceğinden, şeker hastaları kesinlikle alkol kullanmamalıdırlar.
 4. ALFAZAN düzenli bir şekilde atlamadan her gün günün aynı saatinde  kullanılması önerilmektedir. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar reçete ettirmelisiniz.  Kullanımı hekime sorulmadan bırakılmamalı, aksi halde hastalığınız daha kötüye gidebilir.
 5. Bu ilacı sütlü mamüllerle beraber aynı zamanda almayınız.  Bu tür besinlerin alımıyla ALFAZAN alımı arasında en az yarım saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 6. ALFAZAN kullanırken idrarınız normalden daha değişik kokabilir. Bunun için endişelenmeyiniz.
 7. ALFAZAN 18 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 8. Hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız, ALFAZAN hekime sorulmadan kullanılmamalı, hamilelikte sadece hekim tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması mümkündür.
 9. Eğer kan şekeriniz çok fazla yükselirse, aşırı susuzluk veya  açlık hissedebilirsiniz ya da idrar yapımı normalin üzerine çıkabilir. Eğer kan şekerinizde yükselme belirtileri var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 10. Kan şekeri seviyesinin düştüğüne dair  belirtiler olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma duruMLarı için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek veya içecek bulundurmalısınız.

 

ALFAZAN 600 MG film tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Besinlerle beraber kullanılması ilacın emilmesinde azalmaya neden olabileceğinden, bilhassa mide boşalmasında gecikme problemi olanlarda, aç karnına kullanmak ilacın emilmesini hızlandırır.
 2. ALFAZAN ilacın  her bir dozu 1 bardak suyla beraber yutulur. Günün ilk yemeğinden yaklaşık 30 dakika kadar önce kullanılmalıdır.
 3. ALFAZAN tablet hekim nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine tamamıyla uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığınız üzerinde zararlı etkiler oluşturur. Hekim tarafından belirlenen dozaj miktarını ve kullanma süresini dikkate almalısınız.

 

ALFAZAN 600 MG film tablet Yan Etkileri :

—Kan şekerinde aşırı düşme, ciltte kırmızı kaşıntılı kabartılar, mide bulanması, kusma, mide ağrısı ve ishal ilacın sık rastlanmayan yan etkileridir. Bu yan etkilerden birisi veya bir kaçı görüldüğünde ALFAZAN tabletin kullanımını durdurup, acilen hekiminize haber veriniz.

—ALFAZAN kullandıktan sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, acilen bir sağlık kuruluşuna müracaata bulununuz.

 

İlaç Etken Maddesi: thioctic asid (alfa lipoik asit)
İlaç Marka İsmi: ALFAZAN 600 MG film tablet

ALFAZAN 600 MG film tablet kullanma talimatı(ilaç prospektüsü)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>