AIRTIO 18 MCG İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tiotropium’dur. AIRTIO 18 MCG İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister, uzun etkili bronş genişletici bir ilaçtır. Etkisi 24 saat sürer. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece akciğerlere hava giriş çıkışını kolaylaştırır, solunumu daha iyi hale getirir.Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik bronşit gibi diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum probleMLerini en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır. Düzenli kullanımı ile tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında, amfizem ve kronik bronşitte dahil olmak üzere Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde, tıkanmayla (nefes darlığı)  ilgili belirtilerin tedavisinde ve atakların önlenmesinde kullanılır. Düzenli olarak her gün kullanılması gerekir.

AIRTIO 18 MCG İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik bronşit gibi diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum probleMLerini en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır.
 3. Ani ortaya çıkan belirtileri rahatlatmak için kullanmayınız, böyle duruMLar için kullandığınız rahatlatıcı ilaçları her zaman yanınızda bulundurunuz.
 4. KOAH uzun süreli bir hastalık olduğu için, bu ilacı sadece KOAH belirtileri ortaya çıktığında değil, her gün düzenli olarak kullanınız.
 5. Eğer dar açılı göz tansiyonunuz (dar açılı glokom) veya prostat büyümesine bağlı idrar kesesinde tıkanıklık varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 6. Tam fayda sağlamak için, düzenli kullanmanız gerekir. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını aniden bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 7. Etki süresi 24 saattir. Günde bir kez kullanmanız yeterlidir.
 8. 18 yaşından küçük ergen ve çocuklarda kullanmayınız.
 9. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

AIRTIO 18 MCG İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İnhalasyon yoluyla (ağızdan soluyarak) kullanılır.  İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Tiotropium
İlaç Marka İsmi: AIRTIO 18 MCG İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister

AIRTIO 18 MCG İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister Kullanma Talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>