ACTOS 45 MG Tablet

Endikasyon Bilgisi :

Aktif maddesi Pioglitazon hidroklorür olan ACTOS 45 MG Tablet, bir yüzünde “45”, diğer yüzünde “ACTOS” yazısı bulunan, beyazla kırık beyaz arası renkte yuvarlak dışbükey tablettir. ACTOS 28 tabletlik ambalajlar halinde bulunur. Tip 2 (insüline bağıMLı olmayan) şeker hastalığını (diyabeti) tedavi etmek için kullanılan antidiyabetiktir. Tip II Diyabet, genellikle yetişkinlikte ortaya çıkan bir şeker hastalığı (diyabet) çeşididir.  ACTOS tablet, tip 2 şeker hastalığı (diyabet) bulunan hastalarda, vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak, kandaki şeker seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur. Hekiminiz  bu ilacın tedavisinin yeterliliğini kullanmaya başlamanızdan 3-6 ay sonra kontrol edecektir. Yeterli yanıt vermediğinize karar verirse tedaviyi kesebilir. Bu ilaç Tip II şeker hastalığı (diyabet) tedavisinde yalnızca diğer ağızdan verilen şeker hastalığı ilaçları ile kontrol altına alınamayan hastalarda tek başına ya da diğer ağızdan verilen şeker hastalığı ilaçları ile birlikte kullanılır. Bu ilaç başkaca, insülin ile birlikte, yalnızca metformin adlı şeker hastalığında kullanılan diğer bir ilaç kullanılamıyorsa kullanılabilir. Ancak bu kombinasyon hekim denetiminde kullanılmalıdır.

 

ACTOS 45 MG Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İnsülin ile birlikte sadece metformin isiMLi şeker hastalığında kullanılan diğer bir ilacın kullanılmaması gerektiği duruMLarda sıkı kontrol altında kullanılabilir.
 2. Pioglitazon veya ilacın içeriğindeki yardımcı maddelerden herhangi birisine ya da Pioglitazona karşı duyarlılığınız var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. Kalbinizde yetersizlik ya da geçmişte kalbinizle ilgili bir yetersizlik öyküsü yaşadı iseniz, karaciğer fonksiyon bozukluğunuz  yada diyabetik ketoasidoz, kanlı idrar, şeker rahatsızlığı, diyabetik ketoasidoz, mesane kanseri ya da öyküsü duruMLarından herhangi birisi var ise; bu ilaçla tedaviye başlamadan önce durumunuzu hekiminize anlatınız.
 4. Su tutulması (sıvı retansiyonu) veya kalp yetmezliği sorununuz varsa özellikle 75 yaşın büyükseniz. Sıvı retansiyonu ve şişmeye sebep olan anti-inflamatuvar ilaçlar kullanıyorsanız ayrıca hekiminizle bu konuyu görüşünüz.
 5. Gözün arka tarafında şişme (maküler ödem) olarak adlandırılan şekere bağlı (diyabetik) göz hastalığının herhangi bir çeşidi sizde bulunuyorsa ya da hamile olmayı tasarlıyorsanız veya çocuğunuza süt veriyorsanız; bu ilacı almadan önce hekiminize anlatınız.
 6. Yumurtlamayla alakalı bir sorununuz (polikistik over sendromu ) var ise; ACTOS Tabletin etkisinden
  dolayı hamile kalma olasılığı daha fazladır.  Bundan dolayı gebeliği engelleyici etkili bir metod kullanılması gerekmektedir.
 7. Kalp hastalığı yada karaciğer hastalığınız var ise bu ilaca başlamadan önce
 8. Herhangi bir karaciğer veya kalp rahatsızlığınız varsa. ACTOS kullanmaya başlamadan önce, hekiminiz karaciğer işlevlerinizin kontrolü için bir takım testlerin yapılmasını isteyebilir.  Belli zaman aralıklarıyla bu kontroller sürdürülebilir. ACTOS ve insülin ile tedavi edilen uzun süreli şeker hastalığı (diyabet), kalp hastalığı veya inme öyküsü olanlarda kalp yetmezliği belirtilerine sebep olduğu bildirilmiştir.  Nefes darlığı, ani kilo artışı ya da lokalize şişkinlik (ödem) gibi kalp yetmezliğini işaret eden bir durum oluşursa, vakit kaybetmeden hekiminizle temasa geçiniz.
 9. 18 yaşından küçüklere verilmemelidir.
 10. Yaşlı iseniz; insülinle birlikte kullanımı, kalp yetersizliği tehlikesini fazlalaştırdığından  yaşlı hastalarda kullanırken özenli davranılmalıdır.
 11. Pioglitazonun diğer ağız yoluyla alınan şeker hastalığı ilaçlarıyla veya içinde etkin madde olmayan (plasebo) tabletlerle yapılan klinik çalışmalarında, pioglitazon kullanan kadınlarda (erkeklerde değil) daha yüksek oranda kemik kırığı vakası bildirilmiştir. Tedavinizi takip eden hekim bu hususu gözönünde bulundurmalıdır.
 12. Bu ilacı kullanmadan önce mesane kanseri için risk faktörleri (yaş, tütün kullanma hikayesi, bazı mesleki ya da kemoterapötik ajanlara maruz kalınması örneğin, siklofosfamid ya da leğen kemiği bölgesine daha önce ışın tedavisi uygulanmış olması) hekiMLe görüşülmelidir. Şu an varolan herhangi bir makroskopik hematüri (idrarda kan görülmesi), ACTOS Tablet ilaçla tedaviye başlanmadan önce bu durum incelenmelidir.
 13. Eğer tedavi sürerken, idrarınızda kan görülürse ya da zor/ağrılı idrar yapma veya sıkışma
  hissi gibi diğer belirtiler gelişecek olursa, acilen hekiminize haber veriniz.
 14. Gebelik süresince kullanılmamalı, emziren annelere verilmemelidir.
 15. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi duruMLar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma duruMLarı için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 16. Aşırı susuzluk, açlık ve sık idrara çıkma duruMLarı  kan şekeri seviyesinin çok fazla yüksekliğinin belirtileridir. Derhal doktorunuza başvurunuz.

 

ACTOS 45 MG Tabletin Diğer ilaçlarla etkileşimi

 1. ACTOS Tabletle tedaviniz sürerken diğer ilaçları kullanmaya devam etmenizde bir sakınca olabilir. Bazı ilaçlar, özellikle kanınızdaki şeker seviyesini etkileyebilir. Eğer rifampisin (tuberküloz ve diğer enfeksiyonları tedavi etmekte kullanılan bir ilaç) ya da gemfibrozil (kolesterolü düşürmek için kullanılan bir ilaç) kullanıyorsanız hekiminize bildiriniz. Hekiminiz kan şekerinizi kontrol edip, ACTOS tabletin doz miktarını değiştirebilir.

 

ACTOS 45 MG Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz ACTOS ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza ciddi zararlar verir.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile beraber içiniz. Tercihen aç veya tok mideye alınabilir.
 3. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 4. ACTOS tablet şeker hastalığınızı (diyabet) tedavi etmek için başka ilaçlarla beraber  kullanılıyorsa
  (insülin, klorpropamid, glibenklamid, gliklazid, tolbutamid gibi) hekiminiz ilacın dozajını düşürüp düşürmemeniz hususunda sizi yönlendirecektir.
 5. Eğer diyabetik bir diyet yapıyorsanız, ACTOS kullanırken bu diyeti sürdürmelisiniz. Vücut ağırlığınızı düzenli olarak takip edip, kilonuzda artma olursa, hekiminizi haberdar ediniz.

 

ACTOS 45 MG Tablet’in Yan Etkileri :

 1. Görme bozukluğu , kilo alımı, uyuşukluk ve solunum yolu enfeksiyonu yaygın görülen yan etkilerdir.
 2. Belli bir bölgede şişkinlik (ödem) bilhassa bu ilacı insülin ile birlikte kullanan hastalarda çok yaygın olduğu bildirilmiştir. Bu yan etki sizde görülürse, en kısa sürede hekiminizi arayınız.
 3. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi ilaca karşı alerjinin sebep olduğu bir
  durumda acilen hekiminizi arayınız.
 4. Kalp yetmezliği, ACTOS tableti insülin ile birlikte kullanan hastalarda yaygın olarak (100 hastadan 1-10 kişide) gözlenmiştir. Belirtileri, nefes darlığı veya ani kilo artışı ya da lokalize şişkinliktir(ödem). Bu belirtileri fark edersiniz, özellikle de 65 yaşın üzerindeyseniz, en kısa sürede doktorunuza bildiriniz.
 5. Mesane kanseri, ACTOS tabletle tedavi olan hastalarda yaygın olmayan bir sıklıkta (her 1000 hastanın 1-10’unda) görülmüştür. İdrarınızda kan bulunması, idrar yaparken ağrı hissetmeniz ve birdenbire idrara çıkma isteği duymanız, mesane kanserinin belirti ve semptoMLarı arasındadır. Bunlardan herhangi biri sizde gelişirse, mümkün olan en kısa sürede hekiminizi arayınız.
 6. Kemik kırıkları, ACTOS tabletle tedavi gören kadın hastalarda yaygın olarak bildirilmiştir (her 100 hastadan 1-10 unda). Bu yan etki sizde görülürse, en kısa sürede doktorunuza başvurunuz Gözün arka kısmında şişmeye (sıvı toplanmasına) bağlı bulanık görme, ACTOS kullanan hastalarda bildirilmiştir (sıklığı bilinmemektedir). Eğer böyle bir belirti ile ilk kez karşılaşıyorsanız veya zaten bu belirti sizde varsa ve kötüleşirse hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Pioglitazon hidroklorür
İlaç Marka İsmi: ACTOS 45 MG Tablet

ACTOS 45 MG Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Sayfa 1 / 7

Yakınlaşma 100%

ACTOS 45 MG Tablet kısa ürün bilgisi

Sayfa 1 / 15

Yakınlaşma 100%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>