ACNEGEN 10 MG Yumuşak Jelatin Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi İzotretinoin’dir. ACNEGEN 10 MG Yumuşak Jelatin Kapsül, ciltteki yağ bezlerinden salgılanan salgı miktarını azaltır ve cildin kendini daha hızlı yenilemesini sağlar. Diğer ilaç tedavilerine (antibiyotik dahil) yanıt vermeyen ağır akne (sivilce) tedavisinde kullanılır.

ACNEGEN 10 MG Yumuşak Jelatin Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ciltteki yağ bezlerinden salgılanan salgı miktarını azaltır ve cildin kendini daha hızlı yenilemesini sağlar. Diğer ilaç tedavilerine (antibiyotik dahil) yanıt vermeyen ağır akne (sivilce) tedavisinde kullanılır.
 3. Tedavide iyi sonuç alabilmeniz için düzenli bir şekilde kullanınız. Sonucunu hemen görmesenizde ilacın kullanımını durdurmayınız. Doktorunuzun size belirttiği süre boyunca kullanınız.
 4. Tedavi süresince A vitamini takviyeleri almayınız. Çünkü bu ilaç A vitamininin bir türüdür.
 5. İlacın kullanımı, cildinizde ve dudaklarınızda kurumaya sebep olabilir. Tedaviniz boyunca cildinizi neMLendiren krem kullanınız.
 6. İlacı kullanmaya başlamadan önce, kullanırken ve kullanımı bittikten sonra sık sık gebelik testi yaptırınız.  İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 7. Eğer karaciğer rahatsızlığı veya  böbrek rahatsızlığınız varsa ya da herhangi bir bağırsak rahatsızlığınız, astım, kalp hastalığınız, yetersiz beslenme, yüksek kolesterol rahatsızlığınız, diyabet (şeker hastalığı), aileden gelen veya kişisel depresyon ya da ruhsal bir hastalık öykünüz, kemik erimesi veya kemikler ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu  doktorunuza anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir. Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 9. Tedaviniz sırasında veya tedaviden sonraki 30 gün boyunca kan vermeyiniz. Çünkü verdiğiniz kan hamile bir bayanda kullanılabilir ve bebekte doğum kusurlarına sebep olabilir.
 10. Hamilelik döneminde kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açtığından,  kesinlikle kullanılmamalıdır.

ACNEGEN 10 MG Yumuşak Jelatin Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu günün ana yemeğiyle birlikte veya süt ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nefes darlığı, terleme, omuza ve kollara yayılan göğüs ağrısı veya ağırlık hissi, görme bozukluğu, bulanık görme, şiddetli baş ağrısı veya göz arkalarında ağrı, mide bulantısı kusma, eklem, kas ve kemik ağrıları, hepatit ve sarılık gibi  duruMLarından herhangi biri ya da bir kaçı görüldüğünde ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: İzotretinoin

İlaç Marka İsmi:  ACNEGEN 10 MG Yumuşak Jelatin Kapsül

ACNEGEN 10 MG Yumuşak Jelatin Kapsül İlaç Prospektüsü


Sayfa 1 / 10

Yakınlaşma 100%

‘19729

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>