A-FERİN SINUS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol, Psödoefedrin hidroklorür ve Triprolidin hidroklorür’ dür.  A-FERİN SINUS Film Tablet, burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışır. Gözlerde yaşarma, burunda akıntı, kuru öksürüğe sebep olan vücuttaki  histamin adlı kimyasalın etkilerini yavaşlatır. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser.  A-FERİN SINUS,  burun-sinüz iltihabı, saman nezlesi, gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı ve sebebi belli olmayan burun tıkanıklığı; aynı zamanda yine bu hastalıklara bağlı görülen vücut kırgınlığı, kas ağrısı, baş ve boğaz ağrısı, yüksek ateş, aksırma, öksürük, göz sulanması, geniz akıntısı, burun ve boğazda kaşınma duyusu gibi şikayetlerin iyileştirilmesinde fayda gösterir.

 

A-FERİN SINUS Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmemektedir.
 2.  A-FERİN SINUS, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir.
 3. Virüs kaynaklı karaciğer iltihaplanması, siroz ya da alkol bağıMLılığınız varsa bu ilacı  kullanmanız önerilmemektedir.
 4. Eğer karaciğer veya böbreklerinizde ciddi sorunlar varsa ya da kronik bronşit, amfizem gibi solunum sisteminde herhangi bir rahatsızlık, yüksek kan basıncı ya da kalple ilgili bir rahatsızlığınız varsa, tiroid beziniz düzensiz çalışıyorsa, diyabet, nöbet,  göz tansiyonu, idrar tutukluluğu gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Eğer son on dört gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmanız sakıncalıdır. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 6. Tedaviniz sırasında hekime danışmadan gribe, soğuk algınlığına veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanım amaçlarının aynı olup olmadığını öğreniniz.
 7. Düzenli kullanmanıza rağmen ateşinizde 3 gün içerisinde bir iyileşme görülmezse veya diğer rahatsızlıklarınız 10 gün içerisinde düzelmezse ya da başka enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa ilacın kullanımını kesip, hekiminize başvurunuz.
 8. –12 yaşından küçüklerde kullanımı önerilmemektedir.
 9. Kullanımı uyuklamaya sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde özen gösteriniz.
 10. Tedavi süresince alkol tüketmeyiniz.  Alkolle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 11. Gebelik ve emzirme döneMLerinde bu ilacı kullanmanız önerilmemektedir. Anne karnındaki bebek ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

A-FERİN SINUS Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. İlacınızın her dozunu 1 bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemekten sonra ya da öğün aralarında alınabilir.
 3. Bu ilacı ateş tedavisi için kullanıyorsanız hekime danışmadan üç günü ; diğer şikayetlerin tedavisi için kullanıyorsanız yedi günü aşmamalısınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Kalp atışlarında düzensizlik, karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda ilacın kullanımını kesip hekiminize acilen bilgi veriniz
 2. Yorgunluk, sinirlilik, uykuluk, iştah kaybı, mide bulantısı, cilt döküntüsü sık rastlanan yan etkilerdir. Bu etkiler ilacın kullanımının kesilmesiyle birlikte ortadan kalkar.

 

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol, Psödoefedrin hidroklorür, Triprolidin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: A-FERİN SINUS Film Tablet

A-FERİN SINUS Film Tablet kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>